Kategórie produktov

Odber noviniek

Neplodnosť a jej príčiny - muži i ženy

Neplodnosť a jej príčiny - muži i ženy

Neplodnosť môžeme definovať ako neschopnosť páru muža a ženy dosiahnuť počatie pravidelným sexuálnym stykom v priebehu dvoch rokov alebo následne neschopnosť ženy donosiť plod do úspešného konca tehotenstva, ukončeného pôrodom dieťaťa. V slovenskom názvosloví rozlišujeme sterilitu ako neschopnosť oplodnenia a infertilitu ako neschopnosť donosenia plodu do jeho životaschopnosti.

Neplodnosť postihuje 10–20% párov. Toto percento bude v ekonomicky rozvinutých krajinách s vysokou pravdepodobnosťou stúpať. Hlavnou príčinou je zmena priorít životného štýlu a odsúvanie úsilia o počatie do neskoršieho veku ženy. Ďalej je to hromadné dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie od adolescentného obdobia. V dôsledku týchto javov, ale aj stále sa zvyšujúcej environmentálnej záťaže a nárastu chronického stresu, klesá biologická kvalita ľudských pohlavných buniek. Plodnosť ženy, na rozdiel od muža, je vysoko závislá na veku a významne klesá už po 30. roku života, dramaticky sa znižuje po 35. roku. Z výskumov embryológov je známe, že vaječná bunka je najkvalitnejšia okolo 24. roku veku ženy.

Spermie pokúšajúce sa oplodniť vajíčko

Príčiny neplodnosti

Ženský faktor sa na neplodnosti podieľa asi 35%, rovnakým dielom je zastúpený aj faktor mužský. Poruchy u oboch partnerov sa objavujú v 20% a 10% prípadov zostáva neobjasnených. Tieto čísla udáva väčšina odborných prác. Je však veľmi pravdepodobné, že neznámych príčin neplodnosti je niekoľkonásobne viac, keďže sa často stáva, že po výmene partnera sa spontánna gravidita často podarí, hoci stanovená diagnóza hovorí, že to nie je možné.

Príčiny zo strany muža:

  • nízka biologická kvalita spermií (vplyvom životného prostredia kvalita spermií klesá, normálny počet spermií na 1 ml bol pred 25 rokmi 50 miliónov, dnes len 15 miliónov)
  • genetické poruchy a poruchy vývoja semenníkov (poruchy zostupu semenníkov)
  • zápal semenníkov, vývodných ciest, prostaty, tzv. varikokéla (kŕčové žily v miešku)
  • poruchy potencie a ejakulácie

Príčiny zo strany ženy:

  • nízka kvalita vaječných buniek a genetické poruchy
  • hormonálne poruchy spôsobujúce anovulačné cykly a poruchy vývoja folikulu (nielen sexuálne steroidy, ale aj hormóny iných žliaz s vnútorným vylučovaním: hypofýza, štítna žľaza, nadobličky)
  • poruchy priechodnosti ciest pre pohlavné bunky a oplodnené vajíčko (anatomické anomálie, zrasty po zápaloch, imunologické mechanizmy)
  • endometrióza a poruchy imunity (protilátky proti spermiám, autoagresia voči vlastnému tkanivu – vaječníky)
  • psychogénna sterilita

Diagnostika

  • spermiogram
  • preukazovanie ovulácie (hormóny – stanovenie LH a progesterónu, ultrazvukové meranie vývoja folikulu)
  • stanovenie priechodnosti vajcovodov a anatomického stavu orgánov malej panvy (laparoskopia a hysteroskopia)
  • imunologické a genetické vyšetrenie

S vyšetrením treba vždy začať u muža, pretože je najjednoduchšie, najmenej zaťažujúce, najrýchlejšie, najlacnejšie a často krát vylúči ďalšie zbytočné vyšetrenia.

Klasická liečba neplodnosti

  • Indukcia (vyvolanie) ovulácie – u stavov chronickej anovulácie, syndrómu polycystických vaječníkov. Liečba je hormonálna.
  • Intrauterinná inseminácia (prenesenie vopred upravených spermií do dutiny maternice počas plodných dní ženy).
  • Mimotelové oplodnenie (metóda IVF–ET) – po umelom hormonálnom stimulovaní mnohopočetnej ovulácie sa punkciou odoberú vajíčka, spermiami sa oplodnia mimo tela (spermia sa dá injektovať do vajíčka – metóda ICSI, PICSI) a oplodnené vajíčko sa prenesie do dutiny maternice. Nepoužité embryá sa dajú zmraziť a použiť na ďalší pokus (metóda KET).
  • Imunologická liečba na potlačenie tvorby protilátok (malé dávky kortikoidov).
  • Operačná liečba endometriózy a zrastov v malej panve, liečba anomálií maternice.

Neplodnosť a prípravky Energy

Reprodukčná biológia je veľmi zložitá a zahŕňa množstvo vzájomne závislých a prepojených procesov, biochemických aj imunologických. Celostný prístup a princíp pôsobenia prípravkov Energy má veľký potenciál pri úspešnej liečbe prípadov tzv. idiopatickej (nevysvetliteľnej) neplodnosti a v prípadoch anovulácie a hormonálnych disbalancií. Úspech sa však nedá očakávať pri poruchách priechodnosti a ťažkých poruchách tvorby pohlavných buniek. Pomocou prípravkov Energy sa dá organizmus ženy „ pripraviť“ aj na mimotelové oplodnenie, čím sa zvyšuje šanca na úspech tejto metódy.

Neplodnosť

Hlavné produkty Energy

Gynex – má harmonizačný účinok na hormonálny systém a stres. Odstraňuje nepravidelný menštruačný cyklus, zvyšuje pravdepodobnosť ovulácie, je veľmi účinný pri resorpcii cýst na vaječníkoch a preventívne pôsobí proti ich vytváraniu. Upokojuje psychické rozladenie, podráždenie a emocionálny stres, ktorý sprevádza mnohé ženy s dlhšie trvajúcou sterilitou alebo infertilitou. Zrýchľuje regenerovanie genitálneho systému po inštrumentálnych zákrokoch, ktoré so sebou prináša diagnostika a liečba sterility a infertility. Dávkovanie: 3x denne 5–7 kvapiek.

Renol – harmonizuje urogenitálny systém. Priaznivo ovplyvňuje činnosť obličiek a ich minerálne hospodárstvo, výrazne zvyšuje ich detoxikačnú činnosť a podporuje dobrú kondíciu panvových orgánov. Účinne pomáha ženám s chronickými urogenitálnymi zápalmi (maternice, pošvy, močového mechúra) a pri regenerácii po spontánnych potratoch. Súčasne predchádza riziku ich opakovania. Dávkovanie: 3x denne 3–5 kvapiek.

Fytomineral – minerály v koloidnej forme s najvyššou možnou biologickou dostupnosťou (schopnosť vstrebávania a transport do bunky). Mnohé prvky hrajú v bunkovom metabolizme kľúčovú úlohu aj ako súčasť koenzýmov, bez ktorých by enzymatické systémy nemohli fungovať. Hormonálny systém je na enzymatickej činnosti vysoko závislý (vzájomná premena hormónov), a preto pomáha tento prípravok zabezpečovať aj pravidelnosť ovulačných cyklov. Podporuje harmonizačnú činnosť Gynexu a Renolu a je vhodné podávať ho spolu s nimi. Dávkovanie: 30 kvapiek denne.

Vedľajšie produkty

Vitaflorin – polyvitamínový antioxidačný prípravok z prirodzených zdrojov. Pomáha pri optimálnom vývoji pohlavných buniek u mužov aj žien, zlepšuje celkovú kondíciu organizmu. Je vhodným doplnkom na rýchlejšie pôsobenie regeneračných prípravkov. Dávkovanie: 1x denne 1 kapsula.

Vitamarin – prípravok s obsahom rybacieho oleja s obzvlášť výhodným pomerom nenasýtených mastných kyselín. Známy je priaznivý účinok týchto látok na cievny a nervový systém, metabolizmus tukov a štítnu žľazu. Je vhodný najmä u žien s klinickými a subklinickými (len na základe laboratórnych výsledkov) poruchami štítnej žľazy, ktoré môžu mať negatívny vplyv na fertilitu, ako aj u žien s nadváhou či obezitou. Dávkovanie: 3x denne 2 kapsuly.

Chlorella – mikroriasa Chlorella, ktorá má výrazné detoxikačné účinky, zabraňuje prekysleniu organizmu a je zdrojom mnohých cenných vitamínov, kyseliny listovej a minerálov. Obsahuje vysoké množstvo nukleových kyselín s reparačnou funkciou. Nositeľom výnimočných vlastností tejto riasy je komplex látok nazvaný „chlorella rastový faktor“ (CGF), ktorý podporuje prirodzené delenie buniek a imunitu. Dávkovanie: 3x denne 2 tablety.

Kvôli presnejšej diagnostike a správnemu výberu prípravkov odporúčame podstúpiť vyšetrenie prístrojom Supertronic na báze EAV alebo prístrojmi na báze hodnotenia nelineárnej analýzy biopoľa, ktoré určia postihnutý orgán a správny a účinný prípravok.

Spracoval MUDr. Bohdan Haltmar